Overo

Overo je slovo španielskeho pôvodu, znamená „ako vajíčko“ a v Južnej Amerike už po storočia označuje akékoľvek strakaté alebo škvrnité kone. Vo svete sa dnes toto pomenovanie používa dosť nepresne ako opis „Paint ale nie tobiano“. Tým sa do jedného vreca hádžu tri geneticky úplne odlišné verzie sfarnbenia, čo môže mať za dôsledok neúspechy v chovateľskom programe. Tieto tri typy overo sfarbenia sú frame overo (rámovaný), sabino a splashed white.

FRAME OVERO

Názov vznikol prirodzene, na základe vzhľadu týchto koní, kedy sa biela farba vyskytuje uprostred trupu a krku a základná tmavá farba ju rámuje. Ďalšie rozlišovacie znaky sú:

Paint Horse Show 2012

>biela je usporiadaná akoby horizontálne a na rozdiel od sfarbenia tobiano nesiaha cez chrbát

->biela farba sa hojne vyskytuje aj na hlave, oči bývajú často modré

->nohy a kopytá bývajú tmavé aj keď sa vyskytujú na nohách odznaky podobne ako u jednofarebných koní a s nimi aj biele kopytá

->okraje medzi bielou a základnou farbou sú jasne viditeľné, ale biele oblasti vyzerajú ako ohryzené

Tento typ sfarbenia sa vyskytuje len u niekoľkých plemien, najmä tých, ktoré majú španielsky pôvod. Genetická výbava týchto koní bola odhalená iba nedávno a zistilo sa, že gén frame overo je dominantný. Zo spojenia takto sfarbeného koňa s koňom jednofarebným (bez škvŕn) sa rodí asi polovica žriebät strakatých. Existujú pravdaže aj prípady, že sa overo narodil dvom jednofarebným rodičom, čo by z genetického hľadiska svedčilo o tom, že gén sa raz správa ako dominantný a inokedy ako recesívny. Dôkladnou kontrolou bolo zistené, že niektorý z rodičov má zvláštne znaky, napríklad tmavé kopytá a takmer bielu hlavu. Existencia plnokrvníka TriChrome so sfarbením overo potvrdzuje, že gén sa začína objavovať aj v plemenách, kde pôvodne neexistoval.

Frame overo je sfarbením, pri ktorom sa najčastejšie vyskytuje smrteľná genetická vada označovaná ako Overo Lethal White Syndrome. Ide o žriebätá s dvoma génmi spôsobujúcimi túto chorobu. Žriebätá hynú skoro po narodení kvôli abnormalitám zažívacieho traktu. Žriebätá len s jedným génom prežívajú a sú to potom pravé frame overo. Tento poznatok je pre chovateľov nesmierne cenný. Keďže dnes už existuje test na gén spôsobujúci sfarbenie frame overo, môže chovateľ svoje kone vopred preveriť a krížiť kone s génom s koňmi bez génu. Výsledkom bude síce polovica žriebät sfarbenia overo a polovica žriebät jednofarebných , ale úplne sa tak zamedzí tragickým prípadom smrtiacej bielej.

SABINO

Tento typ sfarbenia je na počudovanie u Paintov rovnako bežný ako tobiano a overo a vyskytuje sa aj u plnokrvníkov a clydesdalských koní. APHA ich určuje podľa niekoľkých znakov:

->nohy a kopytá bývajú biele. Biela farba akoby stúpala z nôh v rozstrapkaných pruhoch a rozlievala sa od brucha po celom trupe

->hlava je dosť biela a modré oči sú bežné. Vyskytujú sa aj modrohnedé oči.

->Bežné sú kvetnanté plochy srsti, škvrnky a prúžky, hranica medzi bielou a základnou farbou nebýva presne rozoznateľná.

Sfarbenie sabino dokáže na smolu chovateľov skvele napodobniť tak sfarbenie tobiano ako aj overo. Keď sa toto sfarbenie prejaví s minimálnou intenzitou, má kôň štyri biele nohy a širokú lysinu a je prakticky nerozoznateľný od jednofarebných koní s odznakmi.

Ak sa prejaví sfarbenie sabino so strednou intenzitou, je už dobre viditeľné. Biela farba sa „rozlieza“ po tele smerom od brucha, vyskytujú sa aj v oblasti zmiešania bielych a farebných chlpov a rôznych škvrniek. Môžu sa samozrejme vyskytnúť aj jedinci, ktorý vyzerajú ako skutočný roan bez bielych miest. Poznávacím znamením je väčšinou to, že na rozdiel od nevybelujúcich belošov typu roan nemajú sabino tmavú hlavu a nohy.

Iným extrémom sú sabino, ktoré sú síce škvrnité ale nie príliš kvetnaté. Ľahko sa pomýlia zo sfarbením overo, zvlášť keď majú jedno alebo viac tmavých kopýt. Takto sfarbený sabino má menšie a rozstrapkanejšie škvrny ako overo, ale často sa typ sfarbenia nedá určiť s istotou.

Existujú aj jedinci sabino, ktorí sú takmer úplne biely. Trochu farby zostáva na ušiach, prípadne na hrudi alebo pri koreni chvosta. Takéto kone indiáni označovali ako Medicine Hat a veľmi si ich cenili. Prevažne biely sabino na sebe máva biele škvrnky a fliačiky a ľahko si ho pomýlime s appaloosou.

To, že úplne biele žriebätá sabino prežívajú naznačuje, že geneticky ide o odlišný typ ako frame overo. Tam, ak je žriebä homozygotné, uhynie, kým v tomto prípade sfarbenie sabino nie je zo syndrómom smrtiacej bielej farby spojované.

SPLASHED WHITE

Tento typ „vzoru“ je u Paintov a iných plemien vôbec najvzácnejší, ale keďže ho chovatelia v dnešnej dobe dosť používajú, pozvoľna sa rozširuje. Ako naznačuje názov, kone väčšinou vyzerajú ako poliate farbou alebo akoby ich niekto namočil do vedierka s bielou. Typickými znakmi sú:

– ich nohy sú väčšinou biele, rovnako ako spodné partie trupu

– hlava je zvyčajne tiež biela a oči často modré

– rozdiel medzi základnou a bielou farbou je zreteľný a hladký, bez kvetnatých miest

– biela siaha cez chrbát len vzácne

Zdá sa, že v tomto prípade kone do bielej farby namáča dominantný gén, pretože tieto žriebätá sa rodia z kombinácií, keď jeden rodič má a druhý nemá toto sfarbenie. Doteraz nebol zdokumentovaný žiadny homozygotný jedinec typu splashed white, takže sa predpokladá, že tento gén nemôže existovať homozygotnej forme.

Stojí za zmienku, že veľa koní tejto skupiny je hluchých. To samozrejme nemusí byť problém, ak si majiteľ alebo tréner tento hendikep všimne a upraví program koňa podľa jeho možností a potrieb. Kôň potom môže viesť úplne normálny a plnohodnotný život.

Zo zahraničných materiálov preložila Magdaléna Prokešová, zdroj www.apha.com.

Genetika

Úvodom je nutné priznat, že o genetických princípoch fungovania overo génu sa toho vie veľmi málo. Všeobecne se predpokladá, že tento typ zafarbenia riadi jeden alebo viac dominantnych génov, ale rovnako je možné, že sa jedná o jeden dominantný gén v kombinácii s rôznymi genetickými modifikátormi.

Frame overo

pri tomto type overo nájdeme extrémy od takmer bielych koní až po kone nerozoznateľné od koní nestrakatých. Jediným vodítkom je len velký podiel bielej farby na hlave a minimálne odznaky na nohách.

Sabino

Toto zafarbenie má veľa foriem. Predpokladá sa, že všetky sú dôsledkom pôsobenia jedného a dominantného genu Sb. Je zajímavé, že toto zafarbenie je vôbec najčastějším neregistrovateľným produktom plemien anglický plnokrvník a Quarter. Pri bližšom skômaní pôvodu týchto koní často zistíme, že rodičia mali veľmi výrazné odznaky, a že šlo zrejme o minimálne prejavený typ sabino, ktorý môže ojedinele dať potomka s výraznejšim prekresleným zafarbením, ktoré umožňuje tieto kone registrovať v APHA. Na druhú stranu existujú však prípady, kedy mali takmer biele kone tmavých rodičov bez odznakov. Evidentne sa nejednalo o sabina, čo len dokazuje, že existuje nejaký skrytý mechanizmus, ktorý zafarbenie sabino ľahko maskuje.

SYNDRÓM SMRTIACEJ BIELEJ – OLWS

Mutácie zodpovedné za OLWS sú zvyčajne spojované s frame overo, ale môžu sa objavit aj u tobiano, tovero, jednofarebných paintov, strakatých quarterov, pinto, A1/1,miniatúrne kone. Žriebätá narodené so syndromom smrtiacej bielej sa rodia exteriérove veľmi pekné, ale do 24-48hod umierajú na deformácie tráviaceho traktu.Z genetického hľadiska sú to homozygoti s dvomi alelami L/L. Ich rodičia sú heterozygoti s N/L, takže ak sa spoja alely L/L, rodí sa žriebä s OLWS. Pri spojení takýchto rodičov je teda 25% N/N, 50% N/L – žijúci nosiči, 25% L/L hynúce. Dnes sa dá vyšetrenie spravit na universite v Davise v Californii. Pre chovateľov je užitočné teda vediet, či rodičia majú tento gén a vyvarovat sa zbytočným stratám. Nie všetky overá sú nositeľmi tohto génu, nositeľmi môžu byt aj tobiano, tovero i jednofarebné painty. niektoré žriebätá so syndrómom OLWS sa ani nenarodia, sú vstrebané na začiatku žrebnosti, alebo potratené.

Podle zahr. materiálů S. Lečíková. Podrobný seriál o genetice barev a zbarvení vycházel v r. 2005 v Jezdectví

Prevzaté a preložené do slov.jazyka z http://www.czpha.cz